224K100RA3-FA
- Manufacturer Part Number:
- 224K100RA3-FA
- Part of Description:
- CAPACITOR MLP 0.22UF 100V RADIAL
- Capacitance :
- 0.22 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 6 mOhms
- Height - Seated (Max) :
- 0.280" (7.10mm)
- Lead Spacing :
- 0.295" (7.50mm)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Size / Dimension :
- 0.350" L x 0.154" W (8.90mm x 3.90mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 80V
- Voltage Rating - DC :
- 100V