224K400RA6-FA
- Manufacturer Part Number:
- 224K400RA6-FA
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; EMI, RFI Suppression
- Capacitance :
- 0.22 µF
- Dielectric Material :
- Polyester, Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Low ESR; Low ESL; Long Life
- Height - Seated (Max) :
- 0.340" (8.64mm)
- Lead Spacing :
- 0.591" (15.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Not For New Designs
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.650" L x 0.230" W (16.50mm x 5.84mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 160V
- Voltage Rating - DC :
- 400V