107TLS025M
Manufacturer Part Number:
107TLS025M
Part of Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V AXIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.321Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
190 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia x 0.630" L (8.00mm x 16.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 20.0MM