107TMA400M
Manufacturer Part Number:
107TMA400M
Part of Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V AXIAL
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.145Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
495 mA @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
330 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.866" Dia x 2.010" L (22.00mm x 51.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 20.0MM