107TTA010M
Manufacturer Part Number:
107TTA010M
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V AXIAL
Manufacturer :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.9789Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
198.9 mA @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
130 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 20.0MM