1PMT26AT1G
- Manufacturer Part Number:
- 1PMT26AT1G
- Manufacturer/Brand:
- onsemi
- Part of Description:
- TVS DIODE 26VWM 42.1VC POWERMITE
- Manufacturer :
- onsemi
- Product Category :
- TVS Diodes
- Applications :
- General Purpose
- Bidirectional Channels :
- Capacitance @ Frequency :
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- DO-216AA
- Power - Peak Pulse :
- 1000W (1kW)
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- Powermite
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- 1
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 28.9V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 42.1V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 26V