AHD106M25C12B
Manufacturer Part Number:
AHD106M25C12B
Part of Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26.5Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.228" (5.80mm)
Impedance :
7.2 Ohms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
44.2 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
26 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V