AHD105M50B12B
Manufacturer Part Number:
AHD105M50B12B
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier Electronics
Part of Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
199Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.228" (5.80mm)
Impedance :
12 Ohms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
11.9 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
7 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.157" Dia (4.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V