AHD105M50B12T
Manufacturer Part Number:
AHD105M50B12T
Part of Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
199Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.228" (5.80mm)
Impedance :
12 Ohms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
11.9 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
7 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.157" Dia (4.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V