PHVL-3R9H305-R
Manufacturer Part Number:
PHVL-3R9H305-R
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
SUPERCAP 3.9V 3F 0.08 OHM HZ
Stock Condition:
35
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
3 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm
Height - Seated (Max) :
1.280" (32.50mm)
Lead Spacing :
0.465" (11.80mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.681" L x 0.354" W (17.30mm x 9.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-10%, +30%
Voltage - Rated :
3.9 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CB227-7 1/2
    CIR BRKR THERMAL 15A 24VDC PUSH
    CIR BRKR THERMAL 30A 24VDC PUSH