0FLQ.500HXR
- Manufacturer Part Number:
- 0FLQ.500HXR
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE GLASS 500MA 500VAC 5AG
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 10kA
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 500 mA
- Fuse Type :
- Cartridge, Glass
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
- Voltage Rating - AC :
- 500 V