PTN1.25BK250
- Manufacturer Part Number:
- PTN1.25BK250
- Manufacturer/Brand:
- Techflex
- Part of Description:
- EXPAND SLEEVE 1.25" X 250' BLK
- Stock Condition:
- 123
- Manufacturer :
- Techflex
- Product Category :
- Spiral Wrap, Expandable Sleeving
- Abrasion Protection :
- Abrasion and Cut Resistant
- Color :
- Black
- Diameter - Inside, Expanded :
- 1.750" (44.45mm)
- Diameter - Inside, Non-Expanded :
- 1.250" (31.75mm)
- Diameter - Outside, Non-Expanded :
- Environment Protection :
- UV Resistant
- Features :
- Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
- Heat Protection :
- Heat Resistant
- Length :
- 250' (76.20m)
- Liquid Protection :
- Gasoline Resistant
- Material :
- Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Operating Temperature :
- -70°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Sleeve
- Type Attributes :
- Expandable
- Wall Thickness :
- 0.025" (0.64mm)