PTN1.75BK200
Manufacturer Part Number:
PTN1.75BK200
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
EXPAND SLEEVE 1.75" X 200' BLK
Stock Condition:
7
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Black
Diameter - Inside, Expanded :
2.750" (69.85mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
1.750" (44.45mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
UV Resistant
Features :
Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Heat Protection :
Heat Resistant
Length :
200' (60.96m)
Liquid Protection :
Gasoline Resistant
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeve
Type Attributes :
Expandable
Wall Thickness :
0.025" (0.64mm)
Width :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panduit Corporation
    SPIRAL WRAP 1/4" X 100' BLACK
  • HellermannTyton
    SELF WRAP 4/5" X 100' BLACK
  • HellermannTyton
    EXPAND SLEEVING 3/8" X 500' BLK
  • Panduit Corporation
    SPIRAL WRAP 0.188" X 100' NAT
  • Essentra Components
    SLIT WRAP 0.984" X 65.62' BLACK