HSN250F200E
Manufacturer Part Number:
HSN250F200E
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
250W 200 OHMS METAL-MITE 1%
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
2.219" (56.37mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
250W
Product Status :
Active
Resistance :
200 Ohms
Size / Dimension :
4.500" L x 3.000" W (114.30mm x 76.20mm)
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±1%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W