EWT225JB20K0
Manufacturer Part Number:
EWT225JB20K0
Part of Description:
RES CHAS MNT 20K OHM 5% 225W
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Power (Watts) :
225W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Resistance :
20 kOhms
Size / Dimension :
1.126" Dia x 10.512" L (28.60mm x 267.00mm)
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W