EWT225JB15K0
- Manufacturer Part Number:
- EWT225JB15K0
- Manufacturer/Brand:
- Stackpole Electronics, Inc.
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 15K OHM 5% 225W
- Stock Condition:
- 16
- Manufacturer :
- Stackpole Electronics, Inc.
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Vitreous Enamel Coated
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Flame Proof, Safety
- Height - Seated (Max) :
- Lead Style :
- Tab
- Mounting Feature :
- Brackets (not included)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 350°C
- Package / Case :
- Radial, Tubular
- Power (Watts) :
- 225W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 15 kOhms
- Size / Dimension :
- 1.126" Dia x 10.512" L (28.60mm x 267.00mm)
- Temperature Coefficient :
- Tolerance :
- ±5%