EWT225JB250R
Manufacturer Part Number:
EWT225JB250R
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 225W
Stock Condition:
19
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Tab
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
225W
Product Status :
Active
Resistance :
250 Ohms
Size / Dimension :
1.126" Dia x 10.512" L (28.60mm x 267.00mm)
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W