MCRL0070R5000KHBNI
- Manufacturer Part Number:
- MCRL0070R5000KHBNI
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Dale
- Part of Description:
- METAL CASE 70W, 0.5 OHM NON-INDU
- Manufacturer :
- Vishay / Dale
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Flame Proof, Non-Inductive, Safety
- Height - Seated (Max) :
- 0.750" (19.05mm)
- Lead Style :
- Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 300°C
- Package / Case :
- Module
- Power (Watts) :
- 70W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 500 mOhms
- Size / Dimension :
- 3.375" L x 0.750" W (85.73mm x 19.05mm)
- Temperature Coefficient :
- Tolerance :
- ±10%