MCRL0070100R0KHB00
- Manufacturer Part Number:
- MCRL0070100R0KHB00
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Huntington Electric, Inc.
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 100 OHM 10% 70W
- Manufacturer :
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Aluminum
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Flame Proof, Safety
- Height - Seated (Max) :
- 0.750" (19.05mm)
- Lead Style :
- Quick Connects, 0.188" (4.78mm)
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 130°C
- Package / Case :
- Module
- Power (Watts) :
- 70W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 100 Ohms
- Size / Dimension :
- 3.375" L x 0.750" W (85.73mm x 19.05mm)
- Temperature Coefficient :
- Tolerance :
- ±10%