EVRT170EN1R0JE
Manufacturer Part Number:
EVRT170EN1R0JE
Part of Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 200W
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Power (Watts) :
200W
Resistance :
1 Ohms
Size / Dimension :
1.004" Dia x 6.693" L (25.50mm x 170.00mm)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±5%
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W