EVRT252EP10RJE
Manufacturer Part Number:
EVRT252EP10RJE
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 350W
Stock Condition:
1
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
350W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Size / Dimension :
1.205" Dia x 9.921" L (30.60mm x 252.00mm)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±5%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W