NH250R1000FE01
Manufacturer Part Number:
NH250R1000FE01
Manufacturer/Brand:
Vishay / Dale
Part of Description:
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 250W
Stock Condition:
75
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
2.219" (56.37mm)
Lead Style :
Terminal Screw Type
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
250W
Product Status :
Active
Resistance :
100 mOhms
Size / Dimension :
4.500" L x 3.000" W (114.30mm x 76.20mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN PLUG RACK & PANEL 5POS PCB
    CONN PLUG RACK & PANEL 9POS PCB
    CONN PLUG RACK & PANEL 7P PNL MT
    CONN PLUG RACK & PANEL 7POS PCB
    CONN PLUG RACK & PNL 11P PNL MT
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W