NH250250R0FJ01
- Manufacturer Part Number:
- NH250250R0FJ01
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Dale
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 250 OHM 1% 250W
- Manufacturer :
- Vishay / Dale
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Aluminum
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Moisture Resistant, Non-Inductive
- Height - Seated (Max) :
- 2.219" (56.37mm)
- Lead Style :
- Terminal Screw Type
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 250°C
- Package / Case :
- Axial, Box
- Power (Watts) :
- 250W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 250 Ohms
- Size / Dimension :
- 4.500" L x 3.000" W (114.30mm x 76.20mm)
- Temperature Coefficient :
- ±20ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%