FVE030020ER500KE
Manufacturer Part Number:
FVE030020ER500KE
Manufacturer/Brand:
Vishay / Huntington Electric, Inc.
Part of Description:
RES CHAS MNT 0.5 OHM 10% 300W
Stock Condition:
183
Manufacturer :
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
300W
Product Status :
Active
Resistance :
500 mOhms
Size / Dimension :
1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±10%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W