J120D1AC24VDC
- Manufacturer Part Number:
- J120D1AC24VDC
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
- Coil Current :
- 37.5 mA
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Rating (Current) :
- 20 A
- Must Operate Voltage :
- 18 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 55°C
- Product Status :
- Obsolete
- Switching Voltage :
- 300VAC - Max
- Termination Style :
- PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)