J120D1AS48VDCP
- Manufacturer Part Number:
- J120D1AS48VDCP
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 48V
- Coil Current :
- 11.2 mA
- Coil Voltage :
- 48VDC
- Contact Rating (Current) :
- 20 A
- Must Operate Voltage :
- 36 VDC
- Must Release Voltage :
- 3.6 VDC
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 55°C
- Product Status :
- Active
- Seal Rating :
- Sealed - Fully
- Switching Voltage :
- 300VAC - Max