J120D1AS12VDC
- Manufacturer Part Number:
- J120D1AS12VDC
- Manufacturer/Brand:
- CIT Relay and Switch
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V
- Stock Condition:
- 476
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 75 mA
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Material :
- Silver Tin Oxide (AgSnO)
- Contact Rating (Current) :
- 20 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 9 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operate Time :
- 20 ms
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 55°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 10 ms
- Seal Rating :
- Sealed - Fully
- Switching Voltage :
- 300VAC - Max
- Termination Style :
- PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)