L6R20-090
Manufacturer Part Number:
L6R20-090
Manufacturer/Brand:
Tri-Mag, LLC
Part of Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 20W
Manufacturer :
Tri-Mag, LLC
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cUL, FCC, UL
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
2.22A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
20 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
2.32" L x 1.61" W x 1.04" H (59.0mm x 41.0mm x 26.5mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
9V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    THREE-PHASE EMI FILTER 480V 60A
    AC/DC CONVERTER 12V 55W
    AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 110W
    AC/DC CONVERTER 12V 120W
    AC/DC CONVERTER 12V 100W