MK1502FE-R52
Manufacturer Part Number:
MK1502FE-R52
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
RES 15K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
15 kOhms
Size / Dimension :
0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%