MK15-501-D-2
Manufacturer Part Number:
MK15-501-D-2
Manufacturer/Brand:
Standex Electronics
Part of Description:
SWITCH REED SPST-NO 500MA 200V
Manufacturer :
Standex Electronics
Product Category :
Magnetic, Reed Switches
Capacitance :
0.3 pF
Circuit :
SPST-NO
Current - Carry :
1A (AC/DC)
Current - Switching :
500mA (AC/DC)
Height Above Board :
0.110" (2.80mm)
Length - Overall :
0.768" (19.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operate Range :
20 ~ 25AT
Operate Time :
0.5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Power - Rated :
10W
Product Status :
Obsolete
Release Range :
Release Time :
0.1 ms
Size - Body :
0.630" L x 0.110" W x 0.110" H (16.00mm x 2.80mm x 2.80mm)
Termination Style :
Gull Wing
Type :
Molded Body Reed
Voltage - Switching AC :
200 V
Voltage - Switching DC :
200 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Comus International
    SWITCH REED SPST-NO 250MA 110V
  • Comus International
    SWITCH REED SPST-NO 500MA 140V
    SWITCH REED SPST-NO 250MA 110V
    SWITCH REED SPST-NO 500MA 130V
    SWITCH REED SPST-NO 500MA 140V