PF2203-0R02J1
- Manufacturer Part Number:
- PF2203-0R02J1
- Manufacturer/Brand:
- Riedon
- Part of Description:
- RES 0.02 OHM 5% 35W TO220
- Manufacturer :
- Riedon
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Thin Film
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
- Height - Seated (Max) :
- 0.591" (15.00mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- TO-220-2
- Power (Watts) :
- 35W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 20 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
- Supplier Device Package :
- TO-220
- Temperature Coefficient :
- ±250ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%