PF2512FKF070R006L
- Manufacturer Part Number:
- PF2512FKF070R006L
- Manufacturer/Brand:
- YAGEO Group
- Part of Description:
- RES 0.006 OHM 1% 1W 2512
- Manufacturer :
- YAGEO Group
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Metal Foil
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense, Moisture Resistant
- Height - Seated (Max) :
- 0.033" (0.85mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 2512 (6432 Metric)
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 6 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.254" L x 0.128" W (6.45mm x 3.25mm)
- Supplier Device Package :
- 2512
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%