P165K200QNC20MN103
Номер детали производителя:
P165K200QNC20MN103
Производитель/бренд:
TT Electronics / BI Technologies
Часть описания:
POT 10K OHM 1/10W PLASTIC LOG
Производитель :
Категория продукта :
Поворотные потенциометры, реостаты
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.787" (20.00mm)
Actuator Type :
Knurled and Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
2
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
300°
Taper :
Logarithmic
Temperature Coefficient :
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%