6187R10KL1.0
Номер детали производителя:
6187R10KL1.0
Производитель/бренд:
TT Electronics / BI Technologies
Часть описания:
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Производитель :
Категория продукта :
Поворотные потенциометры, реостаты
Actuator Diameter :
0.249" (6.32mm)
Actuator Length :
0.874" (22.20mm)
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
Continuous
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
-400ppm/°C
Termination Style :
Solder Turret
Tolerance :
±10%