NCP500SN18T1G
- Номер детали производителя:
- NCP500SN18T1G
- Производитель/бренд:
- onsemi
- Часть описания:
- IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5TSOP
- Производитель :
- onsemi
- Категория продукта :
- Регуляторы напряжения - линейные
- Control Features :
- Enable
- Current - Output :
- 150mA
- Current - Quiescent (Iq) :
- 1 µA
- Current - Supply (Max) :
- 300 µA
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
- Product Status :
- Active
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature
- PSRR :
- 62dB (1kHz)
- Supplier Device Package :
- 5-TSOP
- Voltage - Input (Max) :
- 6V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 1.8V
- Voltage Dropout (Max) :
- 0.35V @ 150mA