AT89C1051U-12SC
Номер детали производителя:
AT89C1051U-12SC
Производитель/бренд:
Microchip Technology
Часть описания:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC
Производитель :
Microchip Technology
Категория продукта :
Микроконтроллеры
Connectivity :
UART/USART
Core Processor :
8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
15
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
LED
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
1KB (1K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
64 x 8
Speed :
12MHz
Supplier Device Package :
20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 6V