IL-S-13P-S2L2-EF
Номер детали производителя:
IL-S-13P-S2L2-EF
Часть описания:
CONN HEADER R/A 13POS 2MM
Категория продукта :
Заголовки, мужские контакты
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Length - Mating :
0.126" (3.20mm)
Contact Length - Post :
0.138" (3.50mm)
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Brown
Insulation Height :
0.177" (4.50mm)
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
13
Number of Positions Loaded :
All
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Obsolete
Row Spacing - Mating :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Style :
Board to Cable/Wire
Termination :
Kinked Pin, Solder
Voltage Rating :
300VAC, 400VDC