ESW477M016AG4AA
Номер детали производителя:
ESW477M016AG4AA
Производитель/бренд:
KEMET
Часть описания:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Производитель :
KEMET
Категория продукта :
Алюминиевые электролитические конденсаторы
Applications :
General Purpose
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
87mOhm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
Impedance :
85 mOhms
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
840 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
420 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V