P40C42A12C1-120
- Номер детали производителя:
- P40C42A12C1-120
- Производитель/бренд:
- TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
- Часть описания:
- RELAY CONTACTOR 3PST 40A 120V
- Состояние запаса:
- 8
- Производитель :
- Категория продукта :
- Контакторы (электромеханические)
- Coil Voltage :
- 120VAC
- Contact Form :
- 3PST-NO (DM) (3 Form X)
- Contact Rating (Current) :
- 40 A
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 102 VAC
- Must Release Voltage :
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 65°C
- Product Status :
- Active
- Switching Voltage :
- 600VAC - Max
- Termination Style :
- Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)