R2LC-1.5-RG
- Manufacturer Part Number:
- R2LC-1.5-RG
- Manufacturer/Brand:
- Bivar, Inc.
- Part of Description:
- LIGHT PIPE ASSY 1.5" RED/GRN LED
- Manufacturer :
- Bivar, Inc.
- Product Category :
- Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
- Color :
- Green, Red
- Configuration :
- Single
- Current :
- 50mA Green, 50mA Red
- Lens Size :
- 4.60mm Dia
- Lens Style :
- Round with Domed Top
- Lens Type :
- Clear
- Millicandela Rating :
- 10000mcd Green, 4000mcd Red
- Mounting Type :
- Through Hole
- Product Status :
- Active
- Viewing Angle :
- 45°
- Voltage Rating :
- 3.4V Green, 2.4V Red