1SMA120ZHR3G
- Manufacturer Part Number:
- 1SMA120ZHR3G
- Manufacturer/Brand:
- Taiwan Semiconductor
- Part of Description:
- DIODE ZENER 120V 1.25W DO214AC
- Manufacturer :
- Taiwan Semiconductor
- Product Category :
- Single Zener Diodes
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 1 µA @ 91.2 V
- Impedance (Max) (Zzt) :
- 550 Ohms
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- DO-214AC, SMA
- Power - Max :
- 1.25 W
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Supplier Device Package :
- DO-214AC (SMA)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
- 120 V