E5C2-R40J-572F-AC240
Manufacturer Part Number:
E5C2-R40J-572F-AC240
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
CONTROL TEMP RELAY OUT 200-240V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Controllers - Process, Temperature
Communications :
Control Method :
Proportional (P)
Display Characters - Height :
Display Type :
Analog Dial
Features :
Sensor Fault Detection
Ingress Protection :
IP40
Input Range :
32°F ~ 572°F
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Characters Per Row :
Output Type :
Relay
Panel Cutout Dimensions :
Square - 45.00mm x 45.00mm
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Type :
Temperature Controller (Type J)
Voltage - Supply :
200 ~ 240VAC