44AM1111-16-9-9CS2275
- Manufacturer Part Number:
- 44AM1111-16-9-9CS2275
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
- Part of Description:
- HOOK-UP DL STRND 16AWG WHT 50'
- Manufacturer :
- Product Category :
- Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- Cable Type :
- Hook-Up, Dual Wall, Shielded
- Conductor Strand :
- 19/29
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.105" (2.67mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Polyvinyl Fluoride (PVF)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.005" (0.13mm)
- Jacket Color :
- White
- Length :
- 50.00' (15.24m)
- Operating Temperature :
- 150°C
- Voltage :
- 600V
- Wire Gauge :
- 16 AWG