44AM1111-16-924-9-1KF
- Manufacturer Part Number:
- 44AM1111-16-924-9-1KF
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
- Part of Description:
- HOOK-UP STRND 16AWG 600V WHITE
- Manufacturer :
- Product Category :
- Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- Cable Type :
- Hook-Up
- Conductor Strand :
- 19/29
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.105" (2.67mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Polyvinyl Fluoride (PVF)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- Jacket Color :
- White
- Length :
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 150°C
- Voltage :
- 600V
- Wire Gauge :
- 16 AWG