FWPQ2616-6R8K-RC
- Manufacturer Part Number:
- FWPQ2616-6R8K-RC
- Manufacturer/Brand:
- Allied Components International
- Part of Description:
- 6.8UH +/-10% FLAT WIRE SMD INDUC
- Stock Condition:
- 21
- Manufacturer :
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 45.9A
- Current Rating (Amps) :
- 28.8 A
- DC Resistance (DCR) :
- 2.85mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.693" (17.60mm)
- Inductance :
- 6.8 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 1.098" L x 0.795" W (27.90mm x 20.20mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±10%