FWPQ2814-6R8M-RC
Manufacturer Part Number:
FWPQ2814-6R8M-RC
Manufacturer/Brand:
Allied Components International
Part of Description:
6.8UH 20% Flat Wire SMD PwrInd
Stock Condition:
2
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
34A
Current Rating (Amps) :
18 A
DC Resistance (DCR) :
7.3mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.571" (14.50mm)
Inductance :
6.8 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
3-SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Size / Dimension :
0.858" L x 0.846" W (21.80mm x 21.50mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%
Type :
Wirewound
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    RJ45 1-Port Vert Mnt No Magnetic
    RJ45, 1X1 PORT W/O MAGS, 15U" GP
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR NO MA
    RJ45 Conn. 1-Port w/o Mag. no LE
    100/1000 Gig Base-T 2x1 RJ45, NM
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 3.3UH 1.5A 70 MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 4.7UH 1.7A 70 MOHM SMD