AK80A-024L-033F40
- Manufacturer Part Number:
- AK80A-024L-033F40
- Manufacturer/Brand:
- Artesyn Embedded Power
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 3.3V 240W
- Manufacturer :
- Artesyn Embedded Power
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 40A
- Efficiency :
- Features :
- Remote On/Off, OTP, OVP, SCP
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Module
- Power (Watts) :
- 240 W
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Non-Isolated PoL Module
- Voltage - Input (Max) :
- 36V
- Voltage - Input (Min) :
- 18V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 3.3V