SDM20E40C-7-G
- Manufacturer Part Number:
- SDM20E40C-7-G
- Manufacturer/Brand:
- Diodes Incorporated
- Part of Description:
- DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SC59-3
- Manufacturer :
- Diodes Incorporated
- Product Category :
- Diode Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 400mA (DC)
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 70 µA @ 25 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -30°C ~ 125°C
- Package / Case :
- TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- SC-59-3
- Technology :
- Schottky
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 40 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 500 mV @ 200 mA