SDM20N40A-7-52
- Manufacturer Part Number:
- SDM20N40A-7-52
- Manufacturer/Brand:
- Diodes Incorporated
- Part of Description:
- Schottky Diode SOT23 T&R 3K
- Manufacturer :
- Diodes Incorporated
- Product Category :
- Diode Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 200mA
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 15 µA @ 30 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Anode
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -65°C ~ 125°C
- Package / Case :
- TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- Supplier Device Package :
- SOT-23-3
- Technology :
- Schottky
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 40 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 550 mV @ 200 mA