AM91.1CR138
Manufacturer Part Number:
AM91.1CR138
Manufacturer/Brand:
Anatech Electronics Inc.
Part of Description:
FM BAND PASS CRYSTAL FILTER
Manufacturer :
Anatech Electronics Inc.
Product Category :
Monolithic Crystals
Bandwidth :
75 kHz
Frequency - Center :
91.1 MHz
Height (Max) :
0.560" (14.22mm)
Impedance :
50 Ohms
Insertion Loss :
3dB
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Poles :
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
Module, SMA Connectors
Product Status :
Active
Ripple :
1dB
Size / Dimension :
1.740" L x 0.620" W (44.20mm x 15.75mm)
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    1350 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE
    1370 MHZ CERAMIC BAND PASS FILT
    1385 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE
    836.5 MHZ CERAMIC BAND PASS FILT
    5450 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE